Więcej o motoreduktorze DC na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktor to po prostu zintegrowany układ napędowy skonstruowany głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? O tym przeczytasz w niniejszym wpisie.
Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza czas inżynierów
Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, zatem zawsze powstaje niewielka różnica pomiędzy mocą wejściową i mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą też inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na drobiazgowe wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego albo krótkiego czasu pracy, jak również do znacznych, średnich lub niewielkich obciążeń.
W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można osiągnąć niezwykle wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (DC, BLDC, AC czy bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową).
Nie ma raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak wertykulatory, podnośniki, linie produkcyjne czy dachy ruchome. Szerokie spektrum ich rozmiarów, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, że liczbę możliwych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w tysiącach, ale wręcz w milionach.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]