Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Zamów silniki szczotkowe na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Masa maszyn, które użytkujemy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Małe bądź olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb pracy i życia, a przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich elementów złożone są.

Kilka wstępnych informacji o silnikach elektrycznych na prąd stały

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX w., takich jak między innymi Zénobe Gramme, Gaston Planté czy Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały złożone są ze wirnika, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora i szczotek. Współcześnie powszechnie używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za fenomenalną niezawodność oraz bezgłośną pracę.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do przemysłowego zastosowania

Powiedzieć, że silniki elektryczne na prąd stały są używane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki prądu stałego są modułem sterowanych zdalnie samochodów oraz pociągów, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy też naszym potomkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, bowiem napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o małej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo silniki od cenionych światowych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]