Certyfikaty SSL – nie lekceważ bezpieczeństwa danych użytkowników

W tym stuleciu kwestie cyberbezpieczeństwa stały się jednymi z najpoważniejszych zagadnień z jakimi obecnie się borykamy. Jeszcze kilkanaście lat temu zakupy przez internet stanowiły rzadkość, bankowość internetowa raczkowała i nie słyszało się na co dzień o masowych wyciekach danych z serwisów znanych firm. Wraz ze wzrostem świadomości, że informacje przekazywane za pośrednictwem sieci powinny być chronione, rozpowszechniło się zastosowanie na stronach www certyfikatów SSL, co obecnie stanowi już standard.

Dlaczego certyfikaty SSL są obecnie wymagane?

Dzisiaj większość świadomych użytkowników internetu zanim założy konto w sklepie internetowym, wprowadzi dane do formularza czy dokona kupna karta kredytową, najpierw sprawdza czy na pasku adresu w wyszukiwarce pojawi się charakterystyczna zielona kłódka. Jeśli zatem na stronie sklepu, domu kultury, gabinetu medycznego, banku, stowarzyszenia czy nawet zwykłego bloga użytkownicy wprowadzają jakiekolwiek dane, powinna mieć ona wdrożony certyfikat SSL, który je zaszyfruje i prześle za pośrednictwem protokołu https. Certyfikaty SSL zmniejszają znacznie ryzyko przejęcia lub zmiany danych przez nieuprawnione podmioty oraz uniemożliwiają przekierowaniu na inne, niepożądane i niebezpieczne strony www. Posiadanie certyfikatu SSL na stronie firmowej buduje wiarygodność marki, potęguje zaufanie klientów i informuje ich o bezpieczeństwie transakcji. Jaki certyfikat wybrać? To zależy od tego ile domen i subdomen chcemy chronić. Certyfikat SSL Wildcard chroni pojedynczy adres domeny i wszystkie subdomeny. Certyfikat Multi-Domain SSL pozwala zabezpieczyć do 100 domen i subdomen. Popularny certyfikat Positive SSL, który zabezpiecza pojedynczą domenę, sprawdzi się w przypadku niewielkich stron internetowych czy blogów. Natomiast certyfikat EV o najsilniejszym szyfrowaniu jest rekomendowany dla stron korporacyjnych, organizacji pozarządowych oraz branży e-commerce.

Wdrożenie certyfikatu SSL może podnieść pozycję strony

Ostatnio znaczenie certyfikatów SSL wzrosło też z innej przyczyny. Przeglądarka Chrome, która jest aktualnie najpopularniejsza na świecie, w 2017 r. zaczęła oznaczać witryny bez wdrożonego certyfikatu SSL za potencjalnie niebezpieczne dla internautów (w pasku adresu przeglądarki pojawia się informacja “Niezabezpieczona”). Od tego też czasu zapewnienie bezpieczeństwa danych wprowadzanych na stronie stało się jednym z niezmiernie ważnych czynników rankingowych, który jest uwzględniany przez algorytm Google podczas obliczania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Tym samym jeśli zależy nam na zwiększeniu szans na zdobycie dobrych pozycji przez naszą stronę, nieważne czy to witryna firmowa czy prywatna, założenie certyfikatu SSL wydaje się niezbędne.