Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Znajdź obrączki Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten łączy nowożeńców do końca życia, a znakiem ich oddania, uczucia i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – część sakramentu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, zatem ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego wręczenie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak niewielu pamięta. I chociaż uprzednio bywały przypadki, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy wyruszali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak np. w Egipcie, we Francji, w Czechach albo w Szwecji, zakłada się je na lewą rękę, którędy podług niegdysiejszych wierzeń biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz wybierają obrączki razem, jednak obyczaj mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bowiem jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki współcześnie

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej stonowanym wzornictwem. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które uosabiały moc uczucia. Współcześnie do ich wykonania wykorzystuje się z reguły platynę oraz złoto, które są oznaką ufności wobec partnera. Naturalnie, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najchętniej nabywane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają też nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można zatem spersonalizować obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]