Pierścionki zaręczynowe dawniej i dziś

Więcej szczegółów o pierścionkach zaręczynowych Kraków.

Gdy spotkasz kobietę, z którą postanowisz spędzić całe życie, w końcu pomyślisz o małżeństwie. Wcześniej jednakże następuje ta wyczekiwana przez większość kobiet chwila – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – zwyczaj od wielu wieków

Danie kobiecie w prezencie pierścionka to niezmiernie stary obyczaj, sięgający Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w formie okręgu, który symbolizuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z przeświadczenia, że od tego palca biegnie żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy sprowadzili do Europy obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie sporządzano je z łodyg konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich wyrobu metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano jedynie wówczas, gdy mężowie chcieli zademonstrować swoją pełną ufność do przyszłej żony. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z platyną, złotem oraz drogimi kamieniami, jednak surowce te faktycznie powszechnie stosuje się do ich sporządzania dopiero od paru stuleci, natomiast znamienny przyrost ich popularności można zauważyć w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścionek ze sporym brylantem, jednak możliwości dowolnego zestawiania rozmaitych metali i kamieni są olbrzymie. Prócz diamentów wykorzystuje się rubin, szafir czy szmaragd. Niektórzy wybierają tańsze metale, jak tytan, srebro, stal damasceńską, jak również drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych rodzajów złota (różowego, żółtego i białego).
Ile powinien być warty pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n popularne było opinia, że narzeczony powinien wydać na niego minimum dwukrotność swojej pensji. Koszt zakupu zależny jest od rozmaitych elementów: użytego kamienia, wzoru, liczby karatów czy materiału, dlatego każdy kupi ładny, nieprzeciętny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem zaangażowania oraz uczucia, wobec tego jego koszt nie jest najistotniejszy. Liczy się to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]