Aktualnego kursu funta szterlinga szukaj w kantorach online

Tu uzyskasz więcej informacji o funt kurs.

Funt szterling, potocznie określany także mianem „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych walut na świecie. Pomimo przynależności z początku do struktur EWG a potem UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski a Brexit

W wyniku Brexitu, który był przeciągłym, ponad czteroletnim procesem, cena funta względem dolara i euro wyraźnie spadła. Wiązało się to między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, wycofania się z rynku brytyjskiego, co niosło za sobą zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a w konsekwencji też obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odpracowywanie znacznego spadku kursu funta brytyjskiego z połowy 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy całkiem zauważalnych skokach wartości waluty. Dodatkową przeszkodą w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy jednakże odnotować, że funt brytyjski to niesłychanie mocny pieniądz, obecny w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciu wieków, który w samym tylko ubiegłym wieku podźwignął się po znacznych spadkach spowodowanych wycofaniem się z powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy głośnym ataku spekulacyjnym z 1992 r.

Bieżący kurs funta szterlinga – Polacy nadal go sprawdzają

Funt brytyjski jest dla Polaków istotną walutą, w której nadal chętnie inwestują swoje finanse. Jest tak w głównej mierze w następstwie tego, że pomimo Brexitu, dziesiątki tysięcy Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie planuje wrócić do kraju i bezustannie wspiera finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta brytyjskiego obserwuje więc spora grupa osób. Poszukuje ona głównie szczegółowych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale nieraz również wykresów historycznych wybiegających nawet do dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się m.in. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs co parę sekund. Dostęp do najświeższych informacji umożliwia też sprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.