Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Szukasz więcej wiadomości o Krajowym Systemie e-Faktur? Zajrzyj na flobo.io

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednakże ostatecznie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle zdefiniowaną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem znaczników XML. Kodowanie XML generalnie mało co mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, jednak dla stosownego programu do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument będzie absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę powoduje, że bez względu na to który program do księgowości wykorzystują kontrahenci transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej pozostaną odczytane w ten sam sposób. Jest to znamienna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez aplikacje księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kategorycznie wykluczają możliwość błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą wystawić oraz odebrać faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur uruchomionemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (KSeF przetrzymuje informacje o nich przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT. Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak musi ona zostać zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]