Uzyskaj więcej informacji o srebro sztabki.
Nie od dziś uważa się, iż inwestowanie w kruszce jest świetnym sposobem na lokowanie oszczędności, który po pewnym czasie przynosi namacalny zysk. Najpopularniejszym w tej chwili kruszcem inwestycyjnym jest zdecydowanie złoto, jednakże w ostatnich latach srebro przestało być traktowane jedynie jako metal przemysłowy i powróciło do łask coraz szerszej grupy inwestorów, zarówno tych ze skromniejszym, jak i pokaźnym potencjałem finansowym.
Czy opłaca się lokować kapitał w srebrne sztabki?
Srebro występuje w złożach 17-krotnie częściej niż złoto, wypada jednak zaznaczyć, że jego cena rynkowa w porównaniu do ceny złota nie odzwierciedla tej zależności i zawsze jest o wiele niższa. Zakup srebra jest jednakże trafną propozycją dla osób, które chcą zróżnicować swój portfel, a które nie dysponują finansów pozwalających na zakup większych zasobów złota. Warto jednakże mieć świadomość, iż ze względu na swoje właściwości, srebro jest w szerokim zakresie stosowane w rozmaitych branżach przemysłu co skutkuje tym, że jego cena jest w wyższym stopniu czuła na problemy pojawiające się w gospodarce. Można to zresztą zauważyć studiując historię jego ceny z minionych trzech dekad. Z tej też przyczyny inwestycja środków w srebro obarczona jest większym ryzykiem niepowodzenia, toteż polecana jest inwestorom świadomym prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Można natomiast przypuszczać, iż zapotrzebowanie na srebro stale będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem fotowoltaiki, medycyny i elektroniki, w których srebro jest często wykorzystywane, a także nieprzemijającej popularności srebrnej biżuterii, można zakładać, że jego cena będzie systematycznie się podnosić.
Czy średnio zamożnego Polaka stać na zakup srebra w sztabkach?
Podobnie jak złoto, srebro w sztabkach wybijane jest w różnorodnych wagach, co ułatwia stworzenie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż w razie potrzeb małych bądź dużych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego również najbardziej „na kieszeń” przeciętnego Polaka, to sztabki o wadze 50 g i 100 g oraz jednej uncji trojańskiej(31,1 g). Niewątpliwie, jeśli kupimy sztabkę o większym ciężarze, w rezultacie wydamy na srebro mniej, powinno się jednakże pamiętać, iż sztabka jest niepodzielna i w przypadku potrzeby jej odsprzedaży trzeba znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. W związku z tym jeżeli sztabki srebra mają być też zabezpieczeniem finansowym na gorsze dni, należy zdecydować się na nabycie sztabek o różnych wagach, aby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile faktycznie musimy. Drugą opcją jest także inwestycja w odpowiednio kosztowniejsze srebrne combibary, to znaczy połączone 1-gramowe sztabki srebra dające się łatwo rozłączyć. Minusem zakupu srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego nabycie i sprzedaż obciążone są VAT-em.
Nasz adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]