Potrzebujesz kredytu? Bez historii kredytowej to również możliwe

Zaciąganie kredytów jest obecnie bardzo popularne, nie wszyscy jednak mają na to szansę. Jest bardzo wielka liczba Polaków, którzy nie mogą zaciągnąć takiego zobowiązania, ponieważ nie mają zdolności kredytowej. Kogo może dotyczyć ten problem i jak się z nim uporać?

Kredyty bez zdolności kredytowej – kto jej nie ma?

Instytucje bankowe zazwyczaj mają odrębne zasady, według których zgadzają się przyznać kredyty bądź odmawiają ich udzielenia. Istnieją jednakże ogólne czynniki, wpływające na fakt posiadania bądź nie zdolności kredytowej. Przede wszystkim z odmową raczej spotkają się osoby, które spłacają już jakieś pożyczki. Na największe problemy muszą przygotować się ci, którzy nie brali jeszcze ani jednego kredytu. Należą do nich przede wszystkim studiujący i kredytobiorcy, którzy na rynku pracy znajdują się od niedawna i osiągają niewielkie zarobki albo są zatrudnieni na tzw. „śmieciówkach”. Z tym, że kredyt nie zostanie im przyznany, powinni liczyć się również emeryci. Rzecz jasna, kredytu nie otrzymają także osoby, które nie posiadają żadnego dokumentu potwierdzającego fakt posiadania przez nie pracy zarobkowej, a także wykonujące pracę za granicą. Okoliczności te powodują, że teoretycznie nierealne jest uzyskanie kredytu w banku, przez co wiele osób decyduje się zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Nie warto tego robić, gdyż chwilówki i podobne pożyczki są na tyle kosztowne, że ich zaciąganie nie jest ekonomiczne.

Kredyt bez zdolności – czy można go otrzymać?

W przypadku nieposiadania zdolności kredytowej warto skorzystać z pomocy pośrednika w ubieganiu się o kredyty bankowe. Poradzi on, które z banków mają mniej restrykcyjne zasady i mogą przyznać kredyt bez zdolności, czy też wskaże możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Najważniejsze jest jednak to, że pośrednik doradzi, w jaki sposób zbudować zdolność kredytową, a jest na to wiele sposobów. Największy wpływ na budowanie pozytywnej historii kredytowej ma terminowe spłacanie zobowiązań, dobrze będzie więc kupić coś na raty, a także korzystać z karty kredytowej i kredytu odnawialnego w banku, w którym chce się ubiegać o kredyt. Świetnym pomysłem jest także na przykład zaciągnięcie kredytu nie w pojedynkę, lecz wspólnie z drugą osobą. W tym celu można uczynić współkredytobiorcami rodzeństwo bądź – w przypadku osób, które i tak planowały małżeństwo – zawrzeć związek małżeński. Takich sprytnych rozwiązań, które podpowiedzieć może dobry pośrednik, jest bardzo dużo.