System bankowy SWIFT – co to?

W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o systemie SWIFT.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc każdego dnia korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji względem Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów sprawnego działania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny stosowany dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie wykorzystywane są również różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na obszarze jednego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy i sporo innych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Dopuszczalne jest też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]