Badania genealogiczne – stwórz drzewo genealogiczne swojego rodu

Znajomość dziejów rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca cierpliwości

Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Na ogół można korzystać z nich zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że cena poszukiwań może również wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii czy urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Pozwala mocniej stać się fragmentem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to też, iż przestajemy czuć się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn na chwilę obecną bardzo dużo Polaków podejmuje decyzję o poleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.