Jak przygotować się na trekkingi?

Trekkingi Himalaje. Uzyskaj więcej wiadomości

Wędrówki po wysokich górach utożsamiamy zwłaszcza z naprawdę wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów zbędne okazują się zazwyczaj specjalistyczne umiejętności – w wielu pasmach wytyczono bowiem szlaki, z jakimi poradzi sobie dowolny turysta – jeśli rzecz jasna jest wyposażony w właściwe akcesoria, tj. kijki zapewniające przyczepność na stromych nawierzchniach i buty z odpowiednią podeszwą. Na najtrudniejszych odcinkach potrzebna będzie też obecność doświadczonego instruktora, który powie, jak korzystać z dodatkowego, gwarantującego bezpieczeństwo sprzętu. Kiedy jednak okaże się on niezbędny? W jakich górach zazwyczaj organizowane są trekkingi?

Narzędzia do trekkingu

Trekkingi bywają czasem prowadzone w bardzo trudnym obszarze, a to powoduje, iż potrzebne okazują się akcesoria ułatwiające przejście szlaku. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie raki, ponieważ gwarantują przyczepność nawet na oblodzonych szlakach – a na wysokich górach uświadczyć je możemy również w czasie skwarów. Na wysokich podejściach przydatny będzie także czekan. Do korzystania z obu narzędzi potrzebne są odpowiednie kwalifikacje – z tego względu niedoświadczeni turyści na trekkingi muszą wybrać się razem z instruktorem, który powie im, jak bezpiecznie pokonać szlak.

Najchętniej wybierane szlaki na trekkingi

Trekkingi umożliwiają zobaczenie najbardziej ciekawych szczytów na Ziemi, które zwykle są nieosiągalne dla zwykłych gości. Najchętniej prowadzone są w najwyższych górach – polscy turyści często wyjeżdżają w słowackie Tatry, a poza tym w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Sporym uznaniem w świecie fanów trekkingu cieszy się również Kilimandżaro oraz góry Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już pewne umiejętności w wędrówkach po górach mają szansę zaś udać się w Karakorum – trekkingi organizowane są tam na przykład w okolicach Broad Peak i K2.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]