Charakterystyka dźwigarów i ich zastosowanie

Zobacz, gdzie kupić dźwigary

Szalunki to konstrukcje niezastąpione na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z kompozytu, jak również przygotowanie w nich przepustów na okna i drzwi. Szalunki są również niezbędne przy formowaniu sklepień – wówczas ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia budowa jakiegokolwiek obiektu wielokondygnacyjnego byłaby niewykonalna. Dzięki dźwigarom sklepienie nie zapada się natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich surowców wykonuje się dźwigary? Jak można je kupić?

Z jakich drzew wykonane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na znaczne, sięgające kilkudziesięciu ton obciążenia. Z tej przyczyny jego kluczową cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość produkcji i typ wykorzystanych w tym celu surowców. Muszą one być właściwie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym surowcem jest lite drewno takich drzew jak buk, sosna, olcha czy topola. Niezmiernie ważne jest też stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed negatywnym oddziaływaniem wilgoci, spoiw i innych ciekłych preparatów używanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Podmioty, które na co dzień parają się budową wielopoziomowych obiektów posiadają własne dźwigary. Ich kupno i magazynowanie generuje jednak pewne wydatki. Na szczęście firmy, które rzadko akceptują zamówienia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Najlepszym wyjściem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wypożyczenie dźwigarów, a także pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]