Czym są szalunki i do czego służą

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Koniecznie odwiedź ten adres

Szalunki to nic innego, jak konstrukcja mająca charakter tymczasowy, którą zazwyczaj robi się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna odznaczającego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która została wylana, uzyskuje pożądaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Dzięki szalunkom można również skutecznie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych sytuacjach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od mniej więcej dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonywane są chociażby w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do wykonania szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też profesjonalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym dźwigarów, mocowań oraz sklejki.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]