Drzwi drewniane. O czym pamiętać przy zakupie?

Choć na rynku znajdziemy wiele drzwi wyprodukowanych z rozmaitych surowców (między innymi z metalu oraz materiałów syntetycznych), to szczególnym zainteresowaniem wytwórców i klientów cieszą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to dziwić, ponieważ ich liczne atuty sprawiają, iż będą świetnym rozwiązaniem tak wszędzie, gdzie liczy się wygoda, jak i w pomieszczeniach, w których ważniejsze są względy estetyczne. Odpowiednio wykonane drzwi drewniane będą wszak solidne i świetnie się prezentują, a ich użytkowanie nie sprawia żadnych problemów. Jak więc wytwarzane są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich wyborze?

Jakie drewno na drzwi drewniane?

Do produkcji drzwi mogą być stosowane różne gatunki drewna. Najczęściej rzecz jasna używane jest drewno sosnowe, które jest stosunkowo solidne, zaś ponadto tanie, niezbyt ciężkie i nieprzysparzające trudności przy przygotowaniu. Poza tym stosowane są zwłaszcza inne drewna europejskie – między innymi dąb czy buk. Wygląd drewna sosnowego nie pasuje niestety do niektórych pomieszczeń – dlatego drzwi drewniane obkładane są obłogami z różnych gatunków, tak tych z Europy, jak i egzotycznych. Decydują one jaki będzie charakter konkretnego modelu i umożliwiają dopasowanie go do dowolnych szaf lub dodatków.

Drzwi drewniane do wiekowych wnętrz

Drzwi drewniane bywają nierzadko wybierane także ze względu na fakt, iż (w odróżnieniu od drzwi wykonanych z materiałów syntetycznych) mogą być używane także w klasycznie urządzonych wnętrzach oraz w czasie renowacji budynków wpisanych na listę zabytków. Dla części klientów naprawdę istotne jest również to, że drzwi drewniane możemy wykonać według wskazówek klienta, dostosowując je do jego upodobań oraz cech przestrzennych lokalu – a to jest oczywiście niemożliwe dla modeli z metalu lub z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.