Jaka tarcica jest dostępna w sprzedaży?

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, ma bardzo ważne zastosowanie głównie w przemyśle budowlanym, a także w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa to, że produkt ten dostępny jest w wielu rodzajach, które determinują wymiary wyrobu.

Tarcica obrzynana i nieobrzynana, sucha i mokra

Zakłady drzewne proponują swym klientom różne rodzaje tego wyrobu. Przede wszystkim spotkać można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia wcześniej przetartego z zastosowaniem pilarek okrągłego drewna. By zmniejszyć jej wilgotność, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co określa się w procentach, ale też odpowiednich cech, za jakie odpowiedzialny jest poziom wilgoci. Przy produkcji tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się także na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak nietrudno wywnioskować, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, w wyniku której wszystkie jej powierzchnie są wygładzone. Tarcica nieobrzynana ma zaś wyrównane tylko dwie powierzchnie równoległe. Poza tym istnieje możliwość produkowania tarcicy w rozmaitych rozmiarach. Z podstawowej formy tarcicy tworzy się między innymi deski, łaty, belki, listwy i bale.

Do czego użytkowana jest tarcica?

Wysokiej jakości tarcica, wykonana z dobrych gatunków materiału i poddana starannej obróbce, znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne są nieprzeciętne walory estetyczne i znakomite parametry użytkowe. Zaś tarcica niższej jakości wykorzystywana jest głównie do produkcji papieru, a także w przemyśle budowlanym, przykładowo do wytwarzania więźb dachowych i konstrukcji obiektów.