Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Dowiedz się, gdzie kupić szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one potrzebne do tego, aby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki stosuje się też podczas wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przestrzeni na drzwi, bramy oraz okna. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu bądź drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, którą można wykorzystać ponownie po zdemontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – wielu wykonawców i inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z drewna, sklejki bądź metalu, a także zestawiać dwa lub trzy surowce. Z reguły jednakże korzysta się ze sklejki – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę spajają głowice ze aluminium bądź stali, narożniki, łączniki i belki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich nabywać?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zwykle świadczą inne usługi i inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść jeden obiekt. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłoby rentowne . Dużo rozsądniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]