Odważ się na więcej w kuchni – food pairing

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje na temat food pairing.

Wprawdzie przywykliśmy do konkretnych kombinacji smaków, nie oznacza to, iż zestawianie ze sobą potraw, które na pozór kompletnie się wykluczają, nie może dać zaskakujących i, co najistotniejsze, smacznych wyników. Dowiadujemy się o tym coraz częściej. Ogromny wpływ na nasz smak miało bez wątpienia otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne, a także pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem raczej już nie zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w tych niecodziennych fuzjach smakowych chętnie inicjują swoje doświadczenia i samodzielnie szukają jeszcze bardziej nietuzinkowych zestawień. By te aczkolwiek dały pozytywne skutki, powinno się uprzednio zaopatrzyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – sztuka łączenia ze sobą smaków

Chcąc, żeby nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się powodem ekscytacji oraz pozwalały odnaleźć nowe smakowe przyjemności, warto działać zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, rzecz jasna, są wyłącznie instrukcjami, których trzeba przestrzegać, aby smaki mieszają się w niebanalną, lecz harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli przyswoimy sobie food pairing. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za całkowicie od siebie różne. Wszelkie wytyczne food pairingu są jednakże wnikliwie przeanalizowane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza obecności konkretnych substancji w stosowanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale także napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing. Czy można się tego nauczyć?

Do opanowania food pairingu potrzebne są bujna wyobraźnia oraz wyczucie, niemniej jednak to nie one będą kluczowe. Dużo bardziej jest istotna teoretyczna wiedza z obszaru ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z innymi związkami. Dlatego świetną decyzją będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez wykwalifikowanego szefa kuchni – szczególnie, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]