Wykorzystanie botoksu w nowoczesnej medycynie

Dalsze informacje o botoksie w Kielcach.

Botulinotoksyna, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która na skutek swojego działania używana jest w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak wobec tego wykorzystuje się tę egzotoksynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks blokuje bodźce transmitowane między komórkami nerwowymi i mięśniami

Toksyna botulinowa to jedna z najsilniejszych poznanych egzotoksyn, której działanie opiera się na hamowaniu impulsów przenoszonych między tkanką mięśniową i komórkami nerwowymi. To dlatego jego spożycie (np. wraz z przeterminowanym pożywieniem) bywa nad wyraz niebezpieczne, ponieważ w skrajnych kazusach kończy się wstrzymaniem akcji serca. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, lekarze od lat wykorzystują do leczenia chorób, w których stwierdza się niewłaściwe napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu powiek, przykurczach po udarze czy ciężkich kazusach migreny. Botoks szeroko wykorzystuje się także w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego tarcia zębami, gdyż wstrzyknięcie toksyny botulinowej w odpowiednie miejsca zmniejsza napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji minimalizuje zagrożenie pękania szkliwa i starcia koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga również osobom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w miejsca, gdzie skóra produkuje nadmierną ilość potu, potrafi zahamować jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Botoks – redukcja “lwiej zmarszczki” oraz zmarszczek mimicznych

Stereotypowy mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, toksyna ta jest tu stosowana w dość szeroko. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg krótki i bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wygładza skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania bruzd. Z tego powody przede wszystkim wykorzystuje się go do redukcji tzw. “zmarszczek palacza” czy kurzych łapek pojawiających się w okolicach oczu. Za pomocą botoksu można też zredukować nadmierny łojotok skóry na czole.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]