Aranżacja ogrodów – zaufaj profesjonalistom

Zamiast aranżować ogród przypadkowo, lepiej będzie pokusić się o jego przemyślaną i wysmakowaną aranżację. Właściwa rekultywacja terenu i aranżacja spowoduje, iż ogród będzie prezentował się cudownie. Wymaga to jednakże niemałej umiejętności i wiedzy, m.in. na temat tego, jakie nawozy są dla roślin najlepsze. Najlepszym wyjściem będzie zatem zlecenie tego zadania profesjonalistom. Wbrew temu, co może się wydawać, może to być mniej kosztowne aniżeli samodzielne – czasem nie do końca trafione – próby aranżacji czy pielęgnowania ogrodu.

Niełatwa projektowanie ogrodów – o czym warto wiedzieć?

Projektowanie ogrodów wymaga między innymi znacznego zgłębienia wiedzy z tematyki gleby i roślinności. Trzeba wiedzieć, jaka gleba znajduje się w ogrodzie (czy nawet w jego poszczególnych częściach) i wobec tego które powinno się nasadzić tam gatunki roślin, z wzięciem pod uwagę ich wymogów innego rodzaju, dotyczących na przykład odporności na wiatr bądź zapotrzebowania na światło słoneczne. Istotny jest również właściwy układ roślin, na przykład sadzenie blisko siebie gatunków, które kwitną po sobie, przez co ogród będzie stale imponował swym wyglądem. Dużych zdolności wymaga również zrobienie systemu drenującego i systemu nawadniania. Są to sprawy praktyczne, ale najważniejszy jest przecież wygląd zielonego terenu. Duża liczba osób zamierza urządzić swój ogród w określonym stylu – w stylu angielskim czy francuskim. By jednak móc mocno zakorzenić ogród w jakiejś stylistyce, należy nie tylko doskonale orientować się we właściwych dla nich roślinach i ich układzie, ale również właściwie dopasować do niej inne elementy aranżacji.

Projektowanie ogrodów – co może się w nich znaleźć?

Mało który posiadacz pięknie zaaranżowanego ogrodu poprzestaje tylko na roślinach, chociaż oczywiście zadbany trawnik, zachwycające kwiaty, ozdobne drzewa i krzewy są w ogrodzie najważniejsze. Warto jednakże zafundować im klimatyczną oprawę w postaci pięknego ogrodzenia terenu, a także oświetlenia, które pięknie wyeksponuje roślinność, przy czym nie muszą to być tylko standardowe lampy solarne. Wszystkim ogrodom uroku dodają sadzawki oraz oczka wodne, sielskiego klimatu dodają im również stylizowane na stare schody. Piękno wypielęgnowanych roślin podkreśli kamień ozdobny, ogromne znaczenie mają także ścieżki. Pełnią one ważne zadanie – pozwalają dotrzeć do określonych obszarów bez deptania trawnika, a także podnoszą walory estetyczne ogrodu. Ich podłoże może stanowić na przykład żwir ozdobny bądź bruk kamienny. Typ podłoża ścieżek, ich wymiary oraz układ, a także wszelkie pozostałe detale wystroju ogrodu – meble ogrodowe czy oświetlenie, należy umiejętnie dobrać do stylu domu oraz ogrodu. Samodzielnie zrobić to jest bardzo trudno, warto więc zlecić realizację tego zadania osobom, które się w tym specjalizują.