Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się stron zawirusowanych.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, że liczbę stron oraz sklepów tworzonych z jego wykorzystaniem liczy się już w milionach. Powszechność stosowania tego CMS-a powoduje, iż strony postawione na WordPressie bywają popularnym celem ataków hakerów. W razie zawirusowania strony malware, konieczne jest czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Po czym zidentyfikować zainfekowanego WordPressa?

Logowanie na stronę jest zablokowane? Obrazy zmieniły się nie przez Ciebie? Na witrynie widnieją przekierowania do nieznanych Ci portali? A może witryna wysyła niechcianą pocztę? To raptem parę z potencjalnych oznak alarmujących o zainfekowaniu witryny. W takiej sytuacji potrzebne jest ekspresowa reakcja, aby znaleźć przyczynę infekcji i przywrócić witrynę do właściwego funkcjonowania. Usuwanie malware z WordPressa częstokroć wychodzi poza zakres wiedzy ludzi, którzy na co dzień zajmują się tylko tworzeniem stron i sklepów www na tym CMS-ie, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwego oprogramowania lub po atakach hakerskich powinno się powierzyć specjalistom od tego rodzaju działań.

Czyszczenie infekcji WordPress – wnikliwe sprawdzenie plików oraz baz danych strony

Profesjonaliści podejmujący się usuwania infekcji ze stron opartych na WordPressie w obrębie swoich czynności naprawczych wykonują wnikliwe sprawdzenie plików i baz danych strony. Analizują kod zainstalowanych na stronie motywów oraz wtyczek, jak również pliki htaccess oraz wp-config. W procesie czyszczenia zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie dodatkowe zabezpieczenia, które zmniejszą niebezpieczeństwo dalszych ataków. Jeżeli długookresowe zainfekowanie przyczyniło się do włączenia strony do listy wykluczeń (między innymi w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z CMS-a eksperci mogą podjąć też wymagane działania w celu wykreślenia jej z tego typu katalogów. Okresowe aktualizowanie CMS-a oraz wykorzystywanych na stronie internetowej wtyczek jest niezmiernie istotne, bowiem usunięcie wszystkich następstw ataku hakerskiego nie gwarantuje, że taka sytuacja nie zdarzy się w późniejszym okresie.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]