Badania wysokościowe – bądź bezpieczny podczas pracy na wysokości

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała. Kliknij tutaj

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości powyżej trzech metrów nad podłogą bądź ziemią. Dotyczy to zatem robót przede wszystkim budowlanych, ale również pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków oraz osoby reprezentujące wiele innych zawodów. Jak przebiegają te badania?

Co kontrolują badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że według przepisów BHP powinna być wykonywana z uwzględnieniem właściwych akcesoriów, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą czy wykazujące problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi więc pełna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem) i okulistyki. Badania przeprowadza się poddając osobę badaną prostym testom przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń. W czasie badań można też zdiagnozować choroby do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do robót na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, że konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Mając na uwadze, iż w trakcie wykonywania pracy stan zdrowia może ulec pogorszeniu, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom wysokościowym należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły 50 lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je każdego roku.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]