Budujesz dom? Nie zaniedbuj izolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed niekorzystnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najistotniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich konstrukcji, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się niekorzystnie na samopoczuciu lokatorów.

Komu zlecić realizację zabezpieczenia fundamentów?

Projektując budowę obiektu, należy zlecić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w konkretnym przypadku. Wszak użycie stosownych technik izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też dokładna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda ekspresowo wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się groźba podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, że po opadach fundamenty mogą długi czas stać w wodzie).

Metody izolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich ochrony przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której zazwyczaj stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Z kolei nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zatrzyma kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonawstwo izolacji fundamentów też warto zlecić profesjonalistom, gdyż kardynalnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) albo użycie ich tanich zamienników, nie posiadających podobnych właściwości wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do poziomu obciążenia wilgocią może skutkować, że będzie ona nieefektywna.