Certyfikat SSL to szczególne zabezpieczenie stron internetowych, które gwarantuje podmiotom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i staje się powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Kiedy należy zabezpieczyć swoją stronę w zabezpieczenie SSL?
Czym jest certyfikat SSL?
Certyfikaty SSL świadczą o szyfrowaniu połączenia, które strzeże internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem istotnych informacji – numerów kart kredytowych, loginów, haseł, danych osobowych itp. Certyfikaty SSL są zwykle używane m.in. przez serwisy aukcyjne, sklepy, strony obsługujące bankowość internetową czy instytucje publiczne. W certyfikaty winny być wyposażone wszystkie witryny, na których zostawia się dane osobowe albo realizuje się przelewy. Jak poznać, że strona została zaszyfrowana? Jeśli w polu adresu wyświetla się oznaczenie „https” i charakterystyczna zielona kłódka, oznacza to, że jest ona bezpieczna.
Rodzaje certyfikatów – Comodo SSL i Wildcard SSL
Certyfikat SSL Wildcard to rozwiązanie stosowane zazwyczaj przez firmy średniej wielkości. Jest najtańszym typem zabezpieczenia SSL obsługującym jedną domenę internetową oraz nielimitowaną ilość subdomen. Wydanie Wildcard SSL następuje w przeciągu 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL używany jest przez duże firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest także okres oczekiwania na jego wydanie – od 1 do 7 dni. Comodo EV SSL, czyli certyfikat rozszerzonej walidacji, obejmuje pojedynczą domenę. Internauta, który używa przeglądarki poprawnie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy, do której należy domena. Klienci mogą też skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które zależnie od wersji są dedykowane zarówno dużym firmom, jak i niewielkim podmiotom.