Co mają na celu badania operatorów?

Zajrzyj tutaj i dowiedz się, kto oferuje badania operatorów Bielsko Biała.

Kiedy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek ten regulacje nakładają także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych pojazdów. Dlaczego istnieje taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są niezbędne?

Prawo dokładnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób z jego otoczenia. Ponadto, jeśli chodzi o warunki, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większość z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli brakiem koncentracji, problemami ze wzrokiem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i z tego powodu robienie takich kontroli jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie zmierzchowe i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż trzydzieści minut.
Jeśli chodzi o to, jak długo testy są ważne, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, zaś w przypadku osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]