Czego dowiemy się na kursie z ochrony danych osobowych?

Pierwszym oficjalnym aktem w naszym kraju, jaki dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ów termin i mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według dokumentu dane osobowe to każde informacje, które pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zaliczyć można zatem numer PESEL, imiona i nazwisko czy adres, ale też te określane jako dane wrażliwe – na przykład informacje o stanie zdrowia, wyznaniu czy możliwych sprawach sądowych. O ich bezpieczeństwo warto zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz przetwarzanie okazuje się banalnie proste.

Warsztaty z ochrony danych osobowych dla przedsiębiorstw

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Niektóre obracają jedynie danymi ich współpracowników, pozostałe natomiast mają dojście również do danych kontrahentów. We wszystkich sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą przejść specjalne szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę istotne, ponieważ po stwierdzeniu zaniedbań GIODO może nałożyć poważne sankcje – nie tylko finansowe, lecz w najcięższych przypadkach także więzienia.

Na czym polega kurs z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników zarządzających takiego typu danymi – są to między innymi specjaliści z kadr, do spraw rekrutacji bądź archiwów. W jego koszty zaliczają się także materiały pomocnicze, przez które kursanci łatwiej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, uczestnicy dostają odpowiednie świadectwa. Kursy z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zazwyczaj kończą się tego samego dnia.