Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj w to miejsce, aby zamówić badania kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – na czym polegają?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są badania na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, postrzeganie szybkości i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]