Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody terapii okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez dentystę chirurga należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – głównie na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, zupełnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.