Hydroizolacja tarasu czy piwnicy – komu zlecić jej zaplanowanie?

W trakcie budowy dowolnego obiektu, bez względu na to czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zadbać o właściwe zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przeniknąć do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych murów zmniejszy ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, a także spowodować rozrost niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które części budynku powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim dachy, piwnice, fundamenty, balkony i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z lub opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują ochrony przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do poszczególnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, by każda warstwa miała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu powierzyć założenie hydroizolacji?

Istotne jest, żeby planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem węży iniekcyjnych, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm PVC. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.