Jak przygotować się do badań wysokościowych?

Chcesz zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała? Kliknij tutaj

Wielu czytelników pracę na wysokości utożsamia zwłaszcza z myciem szyb w wysokościowcach lub opieką nad kominami. Według obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszelkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W przypadku, kiedy prace odbywają się minimum trzy metry nad ziemią, konieczne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak się one opierają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – o ile rzecz jasna efekty będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się jednak, że na przeprowadzenie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wtedy słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, okulisty oraz neurologa w celu wykonania badań, zaś następnie składając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu chorób należą przede wszystkim epilepsja i choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), a także zez. Lekarz może poza tym odmówić wystawienia zaświadczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę oraz zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co 36 miesięcy, zaś osoby po pięćdziesiątym roku życia – co roku.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]