Najczęstsze awarie lodówek to zwłaszcza zbyt małe temperatury, dokuczliwe postukiwanie i nieszczelność. Co istotne, takie awarie niekiedy biorą się tylko z nieodpowiedniego położenia – wtedy musimy tylko przestawić urządzenie. Jeśli jednak źródło awarii jest efektem eksploatacji podzespołów, konieczna będzie wizyta w warsztacie. Ile na nią wydamy? Kiedy naprawa lodówek okaże się dobrym rozwiązaniem, a kiedy należy nabyć inny produkt?
Naprawa lodówek – co się psuje?
Najbardziej podatnymi na uszkodzenia częściami lodówek są motor oraz sprężarka. Nierzadko ich źródłem okazuje się nieodpowiednie używanie urządzenia. Do lodówki nie powinniśmy bowiem chować potraw ciepłych, a otwierając ją powinniśmy pamiętać o tym, aby zamknąć wnętrze. Kiedy idzie o urządzenia dla sklepów, warto zastosować samozamykacze. Zbyt mała wydajność silnika rzutuje także na działanie zamrażalki. Pamiętajmy, iż w razie stwierdzenia usterki nie należy naprawiać lodówki samodzielnie. Znacznie lepiej postąpimy powierzając to serwisantów, zyskując w ten sposób gwarancję na zamówione usługi.
Naprawa lodówek – koszty
Koszty naprawy lodówek, jak nietrudno stwierdzić, zależą od typu awarii. Inną kwotę zapłacimy za wymianę gazu, inną za serwis termostatu, a jeszcze inną za wymianę sprężarki. Odrębna sprawa to naprawa lodówek sklepowych – ze względu na to, iż są to urządzenia przemysłowe, ceny serwisu mogą być wyższe. Niemniej jednak cena naprawy popularnych awarii jest zdecydowanie niższa niż zakup nowego sprzętu.