Okna zabytkowe pod specjalną opieką

Sprawdź, gdzie zamówić okna drewniane zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej wyglądają dużo lepiej niż te wykonywane obecnie i są wielką dekoracją obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich wartość w dużym stopniu rzutuje także wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samemu z użyciem dostępnych w markecie materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Jak rozpoznać okna zabytkowe?

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również otwierane od góry, a to sprawia, że niezbędne stają się lufciki, za pomocą których można wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, zrobione są zwykle z drewna – surowca, jaki ma mnóstwo dobrych stron, jednak potrzebuje częstych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak ważne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje dużych umiejętności – ten rodzaj okna cechuje się wszak zastosowaniem różnych, dziś już rzadko widywanych, sposobów. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie posiadają uprawnień zaświadczających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie mogą otrzymać duże kary.

Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]