badania psychotechniczne Bielsko Biała, badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała, badania psychologiczne Bielsko Biała

Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – przez ile są ważne?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się badaniom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy przekroczyli ilość dozwolonych punktów karnych i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają podzielność uwagi

Badanie kierowców składa się z dwóch etapów. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, szybkość działania oraz cechy osobowości czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc Ravena. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej oraz aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]