Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Kliknij tu, aby zaopatrzyć się w łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu zwiększają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak modele łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i na początku może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]