Czy kiszone warzywa to tylko słowiański przysmak?

Jeśli chcesz zamówić kiszonki z warzyw, skieruj się na tę stronę.

Kiszonki są tak mocno związane z polską kuchnią, że wydaje nam się, iż jest to typowo słowiański rarytas, nieczęsto spotykany w pozostałych częściach świata. Tymczasem kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale też w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kwaszone przetwory z warzyw znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych

Historycy potwierdzili, że metoda zabezpieczenia pożywienia przez ich zanurzenie w soli, w zlewie z octu bądź w solance, wykorzystywana jest przez ludzi od ponad 4 tysiącleci. Technika ta przypuszczalnie nie została opracowana w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niska kwasowość roztworu, w którym się je zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Kilkaset lat wstecz był to najlepszy sposób, żeby wydłużyć czas zdatności do spożycia ryb, mięsa i warzyw niekiedy o kilkanaście tygodni. W związku z tym pojawiła się tradycja przyrządzania m.in. kiszonych przetworów z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszonki od początku swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Wyróżniają się one np. dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone zostały w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Ciekawostką jest, że po polsku kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z ziemniaków bądź owoców dyni.

Smak kiszonych przetworów warzywnych różni się w poszczególnych regionach świata

Najbardziej znanym warzywem kwaszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni w zasadzie na wszystkich kontynentach, również w Kanadzie i w USA, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Lecz pickle są tam bodaj wyjątkowo lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów oraz kanapek. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Lecz to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. czosnek, fasolkę szparagową, a także owoce (przykładowo truskawki), a czasem nawet śledzie.

Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, dodając im chrupkości i kwasowości. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z czasem lat stały się podstawą lub znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw regionalnych. Warto wiedzieć, iż smak kiszonek bywa inny w poszczególnych krajach świata, ponieważ jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Stąd ogórek przygotowany wedle standardowego polskiego przepisu, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w Chinach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]