Czy można wykorzystać tablicę kredową w mieszkaniu?

tablica kredowa wszystkim kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy mają 10, 30 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i wygląda na to, że jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Historia tablic kredowych

Na wstępie wypada zaakcentować, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: czarnym i zielonym. Owszem z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te ostatnie, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, bo wykonywano je z bloków łupkowych lub desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały wyparte przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w dwóch kolorach jest uzasadnione. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie należy patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez wiele godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższą kontrastowością, dlatego dobrze jest instalować takie tablice w dużych aulach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla wzroku, są powoli wypierane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich ścieralnym flamastrem).

Jak można zastosować tablicę kredową w mieszkaniu?

Tablice kredowe, w szczególności te o czarnej powierzchni, to również wspaniały dodatek dekoracyjny w domu. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą przeróżne cytaty czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Atutem takiej dekoracji jest możliwość okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie kolorowej kredy to koszt maksymalnie 6-9 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą zrealizować w ciągu tygodnia nasze dzieci. Można również zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć pisanie liter oraz grać ze znajomymi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne proste gry.