Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Chcesz zamówić kantary? Odwiedź ten adres.

Kantar to powszechnie używany fragment uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie bardzo rzadko się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do kształtu i wymiarów głowy konia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć najlepszy kantar? Na które jego atrybuty trzeba zwrócić uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który lepszy dla konia?

Na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe oraz podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są polecane ze względu na znaczną kontrolę, którą dżokej za ich pośrednictwem może mieć nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany lub taśmowy. Jeszcze większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futrem, które da się ściągnąć celem umycia. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i rocznych koni większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i pasują między innymi do koni huculskich, wielkopolskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Nasz adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]