Klinkier elewacyjny – łatwa i trwała ozdoba budynków

Klinkier to odmiana cegły ozdobnej, którą można umieścić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jakie są jego główne cechy i dlaczego jest współcześnie tak chętnie stosowana w przemyśle budowniczym?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to nic innego jak wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane, które charakteryzują się wyjątkową odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Płytki z cegły od wielu dekad znajdują zastosowanie jako element wykończenia domów oraz mieszkań – mogą posłużyć m.in. jako cegła na komin czy płytki elewacyjne wewnętrzne. Klinkier jest stosowany także na cokoły, podokienniki, naroża, a także pozostałe części budynków i doskonale sprawdza się zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i jest niepodatna na niekorzystne czynniki atmosferyczne – deszcz, niską temperaturę, promieniowanie słoneczne czy śnieg. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc przez lata w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają jeszcze inne zalety – użycie naturalnego materiału sprawia, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Wewnętrzne płytki klinkierowe oraz klinkier na elewację

Cegła ozdobna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier użyty jako wewnętrzna elewacja uwydatni styl, w jakim utrzymane są pokoje – wspaniale nada się do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Doskonałej jakości płytki z cegły można nabyć w wielu składach budowlanych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.