Kolorowa roleta ożywi każde wnętrze

Przeglądając oferty sklepów z roletami, łatwo zauważysz, że sprzedawane są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Na jaką barwę postawić? Istnieje kilka zasad, wartych poznania przed kupnem nowej rolety na okna. Zainspiruj się tym artykułem i wybierz dla siebie rolety w perfekcyjnym kolorze!

Jakie kolory rolet wybrać?

W temacie kolorów rolet istnieją 3 kluczowe nurty: dopełnienie, kontrast oraz minimalizm. Minimalizm jest dedykowany zwolennikom prostych, czystych wnętrz, z małą ilością ozdobnych bibelotów i dodatków. Jesteś częścią tej grupy? Postaw na rolety w kolorze piaskowym, beżowym, szarym lub écru. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla pozostałych elementów w pomieszczeniu. Następny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego kontrastem będą odpowiednio: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Jeżeli posiadasz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – na przykład rolety – w kolorze pomarańczowym. Trzeci nurt to dopełnienie. Kolor rolety dopasuj do głównej dla tego wnętrza barwy. Masz salon w odcieniach szarości? Użyj zatem rolet w takim kolorze.

Czy kolory rolet mają wpływ na samopoczucie?

Według najbardziej ogólnej reguły oddziaływania barw na nasz samopoczucie, kolory zimne wyciszają, natomiast ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w pokoju dziennym i tam, gdzie się relaksujesz. Wręcz idealny do sypialni jest kojący kolor niebieski. Fascynuje Cię czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz potęgować drażliwe sytuacje i napięcia. Używaj jej tylko w niewielkich dekorach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie zupełnie wystarczą, by uatrakcyjnić pomieszczenie.