Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze zagościła już w świadomości przeciętnego Polaka i coraz rzadziej bywa bagatelizowana. Mieszkańca Polski są świadomi, iż czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, mocno oddziałuje na nasze zdrowie. Niemniej jednak dopóki nie będą wdrożone skuteczne rozwiązania, każdy jest zmuszony samodzielnie zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez używanie oczyszczacza powietrza.
Oczyszczacze powietrza – to już nie nowinka na krajowym rynku
Im bardziej rozwinięty rejon, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko obecności wysokiego stężenia pyłów zawieszonych PM10 oraz PM2,5. Na rozwój wielu schorzeń układu oddychania podatni są przede wszystkim mieszkańcy metropolii i okolic w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Cykliczne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w dużej mierze zredukować szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już nowość na rynku – oczyszczacze powietrza szeregu renomowanych producentów, jak m.in. Meaco, GREE bądź AirFree, od lat obecne są w ofercie polskich sklepów. Co ważne, poza filtrowaniem z atmosfery zanieczyszczeń, nierzadko mają one również inne wartościowe funkcje.
Rodzaje i zastosowania oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu znajdziemy sprzęt najlepsze do określonej kubatury wnętrza. Są to urządzenia niezbyt duże, zatem swobodnie można je przenosić pomiędzy pokojami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wychwytują one też grzyby oraz zarazki, które mogą być powodem szeregu reakcji alergicznych bądź chorób, a także szkodliwy formaldehyd. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego nawilża oraz jonizuje powietrze, co tworzy w mieszkaniu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym przynosi niczym niezakłócony sen. Niektóre oczyszczacze mają także sensory wykrywające obecność CO2. Korzystanie z oczyszczacza powietrza zaleca się zwłaszcza osobom podatnym na alergie.