systemy rynnowe, rynna metalowa

Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej gromadzeniem się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru prawidłowych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – jakie części wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie również rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do kanalizacji.

Rynny plastikowe, metalowe lub PCV – które zamontować?

W asortymencie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – między innymi z metalu czy też plastiku. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o doborze konkretnego orynnowania powinno się więc przedyskutować z ekspertem.

Nasz adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08