Skąd bierze się nieustająca popularność literatury kryminalnej, thrillerów i horrorów?

Szukasz kryminalnych książek? Koniecznie odwiedź ten adres.

Znacząca rzesza pasjonatów książek interesuje się upiornymi opowiadaniami. Niektórzy wolą opowieści na granicy horroru, pozostali chcą zanurzać się w dalekie kąciki skomplikowanych umysłów bestialskich bandziorów i seryjnych morderców. W gąszczu podcastów i platform streamingowych, na których dostępnych są setki produkcji przybliżających odbiorcom historie z prawdziwego życia oraz te zupełnie fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg ich doświadczenia pozostają książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – czemu czuć niepokój?

Zapaleniec kryminałów i horrorów od razu odpowie, iż idzie o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie chcemy na chwilę dać się ponieść przenikliwemu wrażeniu niepokoju, którego z rzadka doznaje się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeżeli już się czymś stresujemy to zazwyczaj zdrowiem, niestabilnością finansową czy pracą. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie przeżywamy sytuacji, w których nasze ciało wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego baśnie braci Grimm i Andersena mają zwykle tak niepokojący i okrutny charakter – tak historie te uczyły dzieci o niebezpieczeństwach otaczającego ich świata, uświadamiając je zarazem, że dobro nie zawsze triumfuje.

Literatura kryminalna oraz książki thrillery wyzwalają więcej emocji niż ich serialowe adaptacje

XXI w. to wiek natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeśli znajdą na nią wolną chwilę, szukają filmu czy też serialu z zamkniętą historią, którego oglądanie zajmie maksymalnie parę godzin. Pasjonaci kryminałów i thrillerów są wręcz rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które oferowane są na przeróżnych platformach VOD. Co warte zaakcentowania, często te seriale i filmy bazują one na popularnych książkach, lecz ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść horror i kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film fabularny – spokojniej, a więc z większą atencją. W książce każda rozmowa, wtrącenie bądź bohater (a również postać z drugiego planu) ma wpływ na budowanie nastroju snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u czytelnika z reguły stopniowo, ale daje to więcej czasu na dokładną analizę zaprezentowanych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli zatem masz czas i kochasz czytać, pozwól się nastraszyć horrorom, thrillerom oraz książkom kryminalnym.

Nasz adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa