Urządzenia do oczyszczania powietrza – nie tylko dla astmatyków

Kwestia kiepskiej jakości powietrza dotyczy nawet mieszkańców niedużych miejscowości. Powietrze w w kraju nad Wisłą jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w całej UE. Brak rozporządzeń dotyczących domowych instalacji grzewczych, a także kar za palenie w paleniskach szkodliwych materiałów (jak przykładowo produkty z plastiku czy gumy) oraz ciągnący się przez dziesięciolecia brak ustaw dotyczących instalacji grzewczych, spowodowały duże zapylenie powietrza. Działa to negatywnie na samopoczucie Polaków. Czy można w takim razie zatroszczyć się o oczyszczanie powietrza we własnym mieszkaniu?

Zalety używania sprzętu do oczyszczania powietrza

Sprawa oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie kraje rozwinięte powinny jak najszybciej rozwiązać, jeżeli troszczą się o dobry stan zdrowia swoich mieszkańców. Będzie to niezaprzeczalnie długotrwały i uciążliwy proces. Zamiast jednak wyczekiwać, aż polepszy się jakość powietrza, można od razu samemu zadbać o jego oczyszczenie. Dzięki pokojowym oczyszczaczom powietrza w kilkanaście minut można efektywnie odfiltrować cząstki pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 oraz PM2,5), a także większość mikroorganizmów i wirusów, powodujących często poważne choroby. Zalety posiadania urządzenia do oczyszczania powietrza dostrzegają zwłaszcza osoby cierpiące z powodu alergii bądź astmy, ale i ludzie zdrowi błyskawicznie zauważą dobroczynne oddziaływanie czystego powietrza.

Sprzęt do oczyszczania powietrza – jakie kupić?

Mieszkańcy silnie rozwiniętych miejscowości albo zamieszkujący w pobliżu autostrad powinni zaopatrzyć się w oczyszczacze, które bez problemów poradzą sobie z wysokim zanieczyszczeniem powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o wyłapanie cząsteczek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM2.5 i PM10. W toku oczyszczania powietrza urządzenie powinno też wyłapać nie tylko drobnoustroje, zarazki oraz zalążki grzybów, ale także groźny dla zdrowia formaldehyd, który bywa obecny w naszym otoczeniu w większym lub mniejszym stężeniu. Zamawiając urządzenie do oczyszczania powietrza, trzeba zwrócić uwagę czy posiada ono liczące się atesty.