Zastosowanie suszu konopnego CBD

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można kupić również susz. Licznym osobom nazwa oraz wygląd tego artykułu natychmiast przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera przede wszystkim kannabinoidy, nie zaś THC (ilość tego związku – zgodnie z obowiązującymi regulacjami – nie może wykraczać poza 0,2%).

Uprawa suszu konopnego w naszym kraju

Susz konopny produkowany jest z kwiatów oraz liści konopi, zaaprobowanych do oficjalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć rodzajów takich konopi przemysłowych (to m.in. Sofia, konopie Białobrzeskie oraz Tygra), a sama ich hodowla cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród polskich rolników, często stając się istotnym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe uprawia się dla kilku gałęzi przemysłu, m.in. spożywczego czy nasiennictwa, niemniej jednak podlega to państwowej regulacji, co oznacza, że rolnik lub inwestor postanawiający przystąpić do ich wysiewu musi w pierwszej kolejności otrzymać zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Dodatkowo, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Walorem konopi siewnych jest to, że można uprawiać je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i krytych, ale też i na konsolidujących obie te metody uprawach w szklarniach (greenhouse).

Terpeny oraz kannabinoidy – co zawiera susz konopny?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego staje się popularna w naszym kraju? Liście i kwiaty konopi włóknistych, z których wytwarza się susz konopny, zawierają nie tylko wiele kannabinoidów (CBDa czy CBGV), ale także terpeny (jak np. Limonen oraz Humulen), które nadają każdej ich odmianie jedyny w swoim rodzaju, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi włóknistych wykorzystywane są w szeregu produktach kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają spory wpływ na samopoczucie człowieka, a przez to, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający zmagania z bólami głowy, napadami lękowymi, reumatyzmem oraz niektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Parkinsona. Dużo wiadomości o działaniu, jak również dawkowaniu tych związków, można odszukać m.in. w artykułach medycznych zgromadzonych w internetowej bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).