ekologiczne przetwory, ekologiczna żywność online

Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Od dynamicznego rozwoju przemysłu spożywczego, który obserwujemy od początku XX w., wyroby konsumowane przez nas na co dzień zaczęto często nasycać różnorodnymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Jednak razem z rosnącym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co konsumują i jakie może to mieć oddziaływanie na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni wyrobów wyprodukowanych z żywności eko.

Walory żywności ekologicznej

Aby dany produkt dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać kilku wymogom. Żywność eko i artykuły z niej wyprodukowane muszą uzyskać określone certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego laboratoria. Najważniejszą jednakże właściwością spożywczych artykułów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przygotowania warzywa i owoce hodowano według głównych reguł rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie używali chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów mogących mieć negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą środowisku. Niektóre wszak nawozy wywołują zasolenie gleby bądź zatruwają wody powierzchniowe, a natryski pół syntetycznymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych organizmów. Tymczasem ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny cechują się niższą zawartością azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, że mniej tych związków przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na opakowaniu zdrowej żywności eko

Przetwory eko podlegają ciągłemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym też podczas przewozu oraz magazynowania. Co kluczowe, jeżeli produkt spełnia kryteria, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o możliwych alergenach, masie netto, kraju pochodzenia składników, warunkach przechowywania czy terminie zdatności do spożycia, musi też obowiązkowo podać numer identyfikacyjny organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Wypatrując żywności eko należy więc czytać starannie etykiety wyrobów, a nabywając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy umieścił on na stronie informację o posiadanych certyfikatach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]