Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet

Zajrzyj w to miejsce po więcej informacji o wczesnym diagnozowaniu raka piersi

Nowotwór piersi jest chorobą, którą co roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W dużym odsetku przypadków ten złośliwy nowotwór diagnozowany jest z opóźnieniem, co kilkukrotnie podnosi ryzyko przerzutów na inne organy (np. układ kostnybądź wątrobę), jak również śmierci. Pomimo, że od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu informowanie o potrzebie systematycznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, w dalszym ciągu z powodu tego nowotworu umiera co roku setki tysięcy kobiet, ale też mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z diagnozowaniem raka piersi

Jednym z powodów problemów z rozpoznaniem raka piersi na początkowym etapie jego rozwoju są tzw. gęste piersi. Cechują się one tym, że znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Zauważenie guzków w gęstych piersiach jest o wiele bardziej skomplikowane – anomalie w tkance są praktycznie niedostrzegalne, gdyż zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany ciężko również wyczuć w badaniu dotykiem. Statystyki są zatem okrutne – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej narażone na raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich często na późnym etapie rozwoju, co drastycznie zmniejsza szanse efektywnego leczenia.

Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – technika służacą kobietom

AILIS – rodzimy start-up medyczno-technologiczny – opracował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitoringu piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS opiera się na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu krwionośnego i przedwczesnego wykrywania procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona wysokim potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z użyciem tego aparatu trwa tylko 4 minuty, a przy tym przebiega bezdotykowo, bez uczestnictwa osób postronnych, co daje kobietom pełny komfort. W metodzie opracowanej przez AILIS analizę rezultatów badania opracowuje AI. Radiolog analizuje tylko przypadki, w których rozpoznano duże prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu przygotowanego przez zespół AILIS w przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.

Nasz adres:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków