Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

Stożek rogówki Kraków - uzupełnij swoje wiadomości!

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które w znacznym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać inne choroby oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się ta choroba?

Rogówka to przezroczysta część gałko ocznej, która mocno skupia promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, lecz jest słabo ukrwiona. Około drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która, wedle niektórych teorii, ulega działaniu rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie świetlne. Pacjenci skarżą się też na podrażnienie oczu, czasami zdarza się także widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. Na początkowym etapie choroba jest niwelowana z użyciem okularów lub soczewek kontaktowych, z czasem natomiast konieczne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – efektywne zabiegi

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pomocą rozmaitych procedur medycznych. Aktualnie najskuteczniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli metodę Topoguided. Świetne rezultaty przynoszą zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia korygowanie krótkowzroczności lub niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który zupełnie likwiduje wadę wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]