Przepuklina jest zaliczana do najpoważniejszych schorzeń. Pomimo tego nierzadko bagatelizujemy jej pierwsze objawy, pozwalając na jej rozwinięcie. To z kolei może skutkować groźnymi komplikacjami, w niektórych przypadkach zagrażającym zdrowiu. Przepuklina to wydostanie się tkanek z jamy ciała, przez co rośnie ryzyko pojawienia się groźnych zakażeń. Zwykle pojawia się na udzie, lecz potrafi pojawić się także w brzuchu oraz między żebrami. W przypadku jej zauważenia powinniśmy jak najszybciej wybrać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie, skuteczne metody terapii.
Przepuklina – czemu się pojawia?
Przepuklina najczęściej okazuje się skutkiem za dużego przeciążenia – pojawia się między innymi przy przenoszeniu ciężkich rzeczy. Często zaś przyczyny jej wystąpienia są zupełnie odmienne – może okazać się tym niedobór białka, wskutek którego uszkodzone zostają błony utrzymujące narządy brzucha. Niebezpieczeństwo pojawienia się przepukliny rośnie z wiekiem, zatem najbardziej zagrożeni będą wiekowi chorzy, ale nierzadko notuje się ją także u maluchów – szczególnie najmłodszych.
Leczenie przepukliny
Leczenie przepukliny powinno być rozpoczęte jak najprędzej i być nadzorowane przez doświadczonego lekarza. Dzisiejsze metody są znacznie skuteczniejsze od sposobów stosowanych dawniej i eliminują objawy niepożądane. Zamiast szyć tkanki chorego, w miejscu przerwania stosuje się specjalne membrany, które pozwalają na zmniejszenie napięcia i jednocześnie zażegnanie ryzyka kolejnego wystąpienia tej dolegliwości.