Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest przyjemnym tematem. Obecnie natomiast, wykorzystując innowacyjne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, że zabiegi będą w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, gdy pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu supercienkich narzędzi, dzięki czemu stomatolog może dostać się do głęboko położonych warstw zęba. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się też z innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?
Leczenie kanałowe – sprzęt
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku lekarza, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo różnego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – zdecydowane przyspieszenie wizyty oraz polepszenie komfortu pacjenta.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest natomiast pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, powinniśmy udać się do lekarza posługującego się odpowiednimi akcesoriami i zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.