Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Więcej szczegółów o urologu w Krakowie.

U szeregu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Problemy zdrowotne, którymi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo intymne, co powoduje, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie pewne symptomy choroby, częstokroć odwlekają o kilka tygodni wizytę u specjalisty. Niestety może to skutkować daleko idącymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Nie lekceważ tych symptomów! Zobacz, kiedy trzeba umówić się na wizytę do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u kobiet – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo różnych objawów, które nierzadko są ignorowane przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na które w związku z tym objawy należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na badanie urologiczne? Będą to w szczególności wszelkie zmiany powiązane z moczem, czyli jego spienienie, ciemna barwa bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale też pieczenie albo ból przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nie kontrolowanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy mogą być również mniej wyraziste, np. opuchnięcie stóp, nadciśnienie tętnicze oraz ból pleców bądź podbrzusza. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni winni zgłosić się do niego jeżeli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Wypada przy okazji podkreślić, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii w celu przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii oraz leczenia stulejki, torbieli nerek czy też wodniaka jądra. Lekarze urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy prostaty i laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]